1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

Inicjatywa obywatelska „Szczepimy, bo myślimy” została zgłoszona do Sejmu

6 grudnia 2018 r. odbył się briefing prasowy poświęcony akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, przygotowanym w ramach inicjatywy obywatelskiej „Szczepimy, bo myślimy”. Miało to związek ze złożeniem wymaganych dokumentów rejestracyjnych w Sejmie.

W spotkaniu udział wzięli autorzy projektu Robert Wagner i Marcin Kostka, dr n. med. Paweł Wróblewski – prezes Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, która jest jednym z inicjatorów akcji. Uczestniczył również prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. dr hab. med. Andrzej Matyja, którego obecność podkreśliła poparcie NILu dla inicjatywy.

Prezes A. Matyja zaznaczył, że pomysł „trafił na podatny grunt, skoro w bardzo krótkim czasie udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów. Naczelna Izba Lekarska od dawna ostrzega przed zniesieniem obowiązku szczepień ochronnych, ponieważ pociąga to za sobą ogromne ryzyko związane z powrotem epidemii chorób zakaźnych”.

Celem naszego projektu jest umożliwienie samorządom wprowadzenia jako dodatkowego, punktowanego kryterium przy przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli posiadania przez dzieci obowiązkowych szczepień ochronnych. Posiadanie szczepień potwierdzać będzie stosowne zaświadczenie: o posiadaniu szczepień lub o przeciwwskazaniach do szczepienia zgodnie z kalendarzem” – wyjaśnił dr P. Wróblewski. Te przeciwwskazania dotyczą dzieci, które nie mogą być zaszczepione z powodu np. wad wrodzonych. Szczególnie na ich bezpieczeństwie zależy inicjatorom akcji.

Autorzy podkreślają, że ich propozycji nie można interpretować „zero-jedynkowo” i nie jest narzędziem dyskryminacji. Zasugerowane kryterium ma być traktowane identycznie jak pozostałe zawarte w aktualnym wniosku o przyjęciu do żłobka czy przedszkola. Ponadto, projekt przybliża nam kwestię szczepień – ma charakter edukacyjny i jest zaproszeniem do dalszej dyskusji. Ich zdaniem, najważniejszy jest dialog o ochronie zdrowia wszystkich nas, a szczególnie naszych dzieci.

Od 6 grudnia 2018 r. Marszałek będzie miał 14 dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia, które jest jednoznaczne z formalnym utworzeniem Komitetu. Od wydania postanowienia rozpoczyna bieg trzymiesięczny termin na zebranie 100 tys. ważnych podpisów.” – tłumaczy Prezes Wróblewski. Podpisy można składać lub wysyłać m.in. do wszystkich Izb Lekarskich – szczegółową mapę ze wszystkimi punktami, można znaleźć na stronie internetowej szczepimybomyslimy.pl oraz na Facebookowym profilu akcji.

Fotorelacja u naszych Kolegów i Koleżanek z Gazety Lekarskiej.

Opublikował: Alicja Szczypczyk

Data: 2018-12-06 18:46:47