1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

Konferencja prasowa „Gorzki smak CUKRU – lekarze i lekarze dentyści apelują"

29 lipca 2016 r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyła się konferencja prasowa pt.: „Gorzki smak CUKRU  – lekarze i lekarze dentyści apelują".

W konferencji udział wzięli:
dr Maciej Hamankiewicz – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
prof. Dorota Olczak-Kowalczyk – Konsultant Krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, Zakład Stomatologii Dziecięcej, Warszawski Uniwersytet Medyczny
prof. Maciej Małecki – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński
dr Anna Lella – Prezydent Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej ERO-FDI
dr Paulina Karwowska – Dyrektor Biura World Health Organization w Polsce
prof. Jan Duława – Konsultant Wojewódzki ds. Chorób Wewnętrznych, Prezes Elekt Towarzystwa Internistów Polskich, Śląski Uniwersytet Medyczny

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Rady Ministrów o podjęcie skutecznych działań ograniczających negatywne skutki zdrowotne związane ze spożyciem cukru. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jest przekonane, że zmniejszenie spożycia cukru jest najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania próchnicy oraz otyłości. Niestety przetworzona żywność oraz napoje zawierające dużo cukru są wszechobecne, a jednocześnie łatwo dostępne. Jak zaznacza dr Maciej Hamankiewicz - Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej rząd polski powinien wpływać w szerszym aspekcie niż dotychczas na obniżenie spożycia cukru przez Polaków. Pierwszy krok został uczyniony poprzez wprowadzenie nowych zasad żywienia w szkołach, ale to kropla w morzu produktów niezdrowych dla dzieci i dorosłych.

Zdaniem prof. Doroty Olczak-Kowalczyk – Konsultanta Krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej źródłami cukrów tzw. „dodanych” czyli niebezpiecznych dla zdrowia są np. soki i napoje owocowe, napoje energetyczne i witaminowe, słodzona  herbata, słodycze, wyroby cukiernicze, ale takżekeczup, musztarda, pikle, desery mleczne,  płatki śniadaniowe, rozpuszczalne kakao, herbatki granulowane, pieczywo i wiele innych. Prof. Olczak-Kowalczyk przestrzega też przed pieczeniem jabłek, które jako surowe są zdrowe, ale pieczone – już nie. Wymienia cukry najczęściej dodawane do żywności: syrop skrobiowy, dekstroza, glukoza, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, maltoza, miód, syrop słodowy, melasa,  sacharoza.  Apeluje do mam, aby swoim dzieciom do 2. roku życia nie dodawać cukru do posiłków, a od 2. roku życia zwracać szczególną uwagę na zawartość cukru w tym, co jedzą. Ostrzega, że dzieci spożywające zbyt dużo cukru są narażone m.in. na ból zębów, infekcje i próchnicę zębów.

Wśród czynników, od których zależy stan zdrowia społeczeństwa dominuje styl życia a w nim spożycie cukru. Jak wskazuje prof. Jan Duława - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chorób Wewnętrznych, Prezes Elekt Towarzystwa Internistów Polskich od samej służby zdrowia zależy nie więcej niż 20% stanu zdrowia społeczeństwa. Jeżeli więc pominąć czynniki genetyczne, można stwierdzić, że zdrowie społeczeństwa zależy w ok. 50% od sumy indywidualnych zachowań oraz w około 20-30% od środowiska fizycznego i warunków społecznych, a więc od okoliczności, na które, przynajmniej teoretycznie, mamy wpływ.  Możemy więc – gdybyśmy chcieli – ograniczyć spożycie cukru. I przestrzega, że nieprawidłowa dieta znajduje się na drugim miejscu po paleniu papierosów jako czynnik ryzyka przedwczesnej umieralności.

Prof. Maciej Małecki - Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego podkreśla, że mamy w tej chwili epidemię otyłości. W Unii Europejskiej 17% dorosłych w wieku      20-74 lat jest otyłych, podczas gdy 36% ma nadwagę. Zdaniem prof. Małeckiego nie doceniana kwestią jest prawidłowy rozkład posiłków w trakcie doby. Prawidłowe żywienie powinno odbywać się według rozkładu: o godz. 8.00 powinniśmy spożywać 25% z dobowych posiłków, o 10.30 – 10%, o 13.30 – 30%, o 15.30 – 10%, o 18.00 – 20%, o 20.30 – 10%. Powinno się ograniczać tzw. cukry proste.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uwzględniło w swoim apelu zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, aby obniżyć spożycie cukru do poziomu nieprzekraczającego 10% dziennego spożycia kalorii, a docelowo nawet poniżej 5%. Jak zaznacza dr Paulina Karwowska - Dyrektor Biura World Health Organization w Polsce, 63% produktów ma zbyt wysoką zawartość sodu lub zwiększoną liczbę kalorii, wynikającą z obecności cukru.  Żywność dziecięca w porównaniu do żywności dla dorosłych nie jest bardziej odżywcza pod względem zawartości sodu czy cukru. Dlatego też WHO rekomenduje stanowcze ograniczenie spożywania wolnych cukrów w życiu i nazywa to „silnym zaleceniem” w przypadku zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej powołało się w swoim apelu na stanowiska Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) wyrażone w oświadczeniu w sprawie cukrów spożywczych i próchnicy zębów przyjętym w dniu 24 września 2015 r. oraz Rady Europejskich Lekarzy Dentystów (CED) wyrażone w rezolucji w sprawie cukru przyjętej w dniu 20 maja 2016 r. Jak wskazuje dr Anna Lella – Prezydent Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej, organizacje międzynarodowe dostrzegają problem negatywnego wpływu cukru na zdrowie jamy ustnej. A tymczasem zdrowie jamy ustnej i ogólny stan zdrowia są ze sobą ściśle związane. Zmiany chorobowe toczące się w jamie ustnej oddziaływują na  organizm i odwrotnie procesy chorobowe organizmu manifestują  się również w jamie ustnej. Choroby przyzębia mogą np. pogarszać przebieg cukrzycy, podwyższać ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia, stanowić wysokie ryzyko niskiej wagi     urodzeniowej i przedwczesnego porodu.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Rady Ministrów o przyjęcie oraz skuteczne wdrażanie przepisów prawnych w Polsce regulujących kwestie:

*          ograniczenia w zakresie reklamowania oraz promocji cenowych żywności i napojów z dużą zawartością cukru,

*          ograniczenie sponsorowania przez producentów żywności i napojów o dużej zawartości cukru wydarzeń publicznych, zwłaszcza takich jak np. imprezy sportowe mogące wywoływać pozytywne skojarzenia w stosunku do niezdrowych wyrobów,

*          promowanie zmian składu produktów żywnościowych i napojów w celu obniżenia zawartości cukru,

*          etykietowanie żywności i napojów w taki sposób, aby informacje o zawartości cukru miały przejrzystą i łatwo zrozumiałą formę,

*          stosowanie odpowiednich norm odżywczych w placówkach publicznych (placówki ochrony zdrowia, placówki edukacyjne) oraz organizowanie szkoleń w zakresie zasad zdrowego żywienia dla pracowników tych placówek,

*          ograniczenia co do liczby punktów sprzedaży niezdrowego pożywienia i napojów w pobliżu placówek edukacyjnych.

Relacja na żywo z konferencji prasowej w portalu internetowym "Gazety Lekarskiej".

Opublikował: Monika Bala

Data: 2016-07-21 15:29:22