1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

NRL uczciła 100. rocznicę odzyskania niepodległości

W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości Naczelna Rada Lekarska oddała hołd „lekarzom, którzy swoją pracą zawodową i walką budowali zręby niepodległości”, Mistrzom i Nauczycielom, którzy „nie ograniczali się tylko do wypełniania lekarskiego powołania, ale sprawowali wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji państwowych, samorządowych i społecznych".

Podczas posiedzenia NRL w dniu 9 listopada br., które rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, Rada przyjęła poniższą uchwałę.

 

UCHWAŁA Nr 17/18/P-VIII

NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ

z dnia 9 listopada 2018 r.

w 100-lecie odzyskania niepodległości

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości Naczelna Rada Lekarska składa hołd pamięci lekarzom, którzy swoją pracą zawodową i walką budowali zręby niepodległości. O niepodległość walczyły i  ginęły za nią przez 123 lata pokolenia naszych rodaków, w tym lekarze. Nasi poprzednicy lekarze, w tym nieocenieni Mistrzowie i Nauczyciele, nie ograniczali się tylko do wypełniania lekarskiego powołania, ale sprawowali wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji państwowych, samorządowych i społecznych.

Znane są liczne przykłady lekarzy, którzy w walce o niepodległość złożyli ofiarę życia, wielu innych poniosło dotkliwe konsekwencje swej bohaterskiej postawy.

Naczelna Rada Lekarska wyraża też uznanie dla niezliczonej rzeszy Polaków, dla których niepodległość była upragnionym celem, których wysiłki i olbrzymie zaangażowanie godne są naszego wielkiego szacunku.

W tak ważnym momencie historii Państwa Polskiego wyrażamy nadzieję, że zarówno nam jak i następnym pokoleniom nie braknie determinacji w działaniach na rzecz obrony wolności i dalszego rozwoju  umiłowanej Ojczyzny.

Nie ma wolności bez samorządności, sprawiedliwości i demokracji, a wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

Niech ten świąteczny czas będzie początkiem odbudowy dobrych wzajemnych relacji, życzliwości i zrozumienia w naszych domach oraz w całym polskim społeczeństwie.

Z fotorelacją można zapoznać się na stronach „Gazety Lekarskiej"

https://gazetalekarska.pl/?p=44638

https://gazetalekarska.pl/?p=44667

Opublikował: Milena Dobrzyńska

Data: 2018-11-09 19:54:40