1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

Szczepionka przeciw grypie dostępna w 2. połowie września

Firma Sanofi Pasteur (dział szczepionek Grupy Sanofi), zajmująca się wyłącznie szczepionkami dla ludzi, poinformowała, że VaxigripTetra – szczepionka przeciw grypie – będzie dostępna w Polsce w drugiej połowie września 2019 r.

VaxigripTetra to zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, czterowalentna szczepionka (rozszczepiony wirion), inaktywowana, 1 amp.-strzyk. 0,5 ml z igłą, EAN 5909991302108 refundowana dla osób powyżej 65 roku zycia.

Według Sanofi Pasteur, opóźnienie w dostępności szczepionki w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku, jest spodziewane. Przyczyną jest opóźnione o miesiąc wydanie rekomendacji WHO dotyczących szczepów szczepionkowych dla półkuli północnej na sezon 2019-2020, co miało istotny wpływ na proces produkcyjny szczepionki.

W ocenie producenta, termin dostępności szczepionki VaxigripTetra nie będzie miał wpływu na uodpornienie pacjentów – rekomendowany okres szczepień przypada przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce ma miejsce od stycznia do marca. Szczepienie można przeprowadzić w dowolnym momencie sezonu grypowego z zastrzeżeniem, że czas potrzebny na wykształcenie odporności to 2-3 tygodnie.

Opublikował: Alicja Szczypczyk

Data: 2019-09-12 09:07:19