1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

Co lekarze mówią pacjentom, a czego im nie mówią – wniosek Rzecznika Prasowego NIL do Redakcji serwisu Onet

W związku z nieprawdziwymi informacjami, które pojawiły się w materiale prasowym, opublikowanym na stronie www.medonet.pl, pt. „10 przerażających rzeczy, których lekarze nie mówią swoim pacjentom”, Rzecznik Prasowy NIL, Katarzyna Strzałkowska, zwróciła się 1.12.2015 r. do Redaktor Naczelnej Marzeny Suchan z wnioskiem o zaprzestanie publikacji wspomnianego materiału.

„Nie zgadzamy się z zarzutem ze strony Redakcji Onetu wystosowanym w kierunku lekarzy, jakoby często zdarzały się incydenty, w trakcie których lekarze celowo coś ukrywają przed pacjentem. W materiale nie ma żadnych konkretnych przypadków ani danych, które mogłyby to potwierdzić.
Celem Państwa publikacji powinno być rzetelne informowanie. Ogólnikowe twierdzenia np. „agresywne leczenie, które często bardziej szkodzi niż sama choroba”, „najczęściej źle diagnozuje się pacjentów”, „szczepienia czasem zawodzą” nie poparte danymi pozwalającymi obiektywnie ocenić rzekome zagrożenie, wywołują nieuzasadniony lęk, a następnie wynikające z niego niewłaściwe decyzje. Pacjent po przeczytaniu takich nierzetelnych informacji może odmówić leczenia, o czym ani Państwa portal, ani lekarze się nie dowiedzą, a to będzie groźne dla jego zdrowia.
Zaufanie do lekarza to podstawa w leczeniu. Lekarze chętnie współpracują z pacjentami znającymi swoje problemy zdrowotne i potrafiącymi świadomie podejmować decyzje, ale ogólniki zawarte w artykule mogą rodzić u pacjentów mniej zorientowanych tylko podejrzliwość.
Podobna reakcja pacjenta może nastąpić po przeczytaniu przez pacjenta tytułów dotyczących leków: „leki na receptę mogą wywoływać cukrzycę”, „niektóre leki zwiększają ryzyko zachorowania na raka”, „aspiryna może powodować wewnętrzne krwawienie” – zawarte sformułowania służą wyłącznie wywołaniu strachu przed ich zażywaniem. Odstąpienie od zastosowania farmakoterapii i innych metod leczenia o udowodnionej skuteczności może powodować bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia.
Wydaje się, że zadanie pytanie: „Skąd więc pewność, że lekarz przepisuje nam dobre lekarstwo?” poprzedzone akapitem o przyjmowaniu łapówek od firmy farmaceutycznej przez trzech lekarzy z innych krajów i niekonkretne twierdzenie o przypadkach w Polsce wydaje się służyć jedynie wywoływaniu niepewności i lęku. Lekarze muszą współpracować z przemysłem, na tym opiera się postęp w medycynie i mają ściśle określone zasady regulujące te relacje. Insynuacje, że wszyscy są podejrzani, nie pomagają pacjentom w podejmowaniu decyzji o leczeniu czy wyborze lekarza. Kierując się taką „informacją” pacjenci w ogromnej większości sytuacji podejmą niewłaściwe decyzje.
W materiale zawartych jest bardzo wiele twierdzeń, które nie służą żadnej misji społecznej – a taką powinny naszym zdaniem wypełniać media. Przedstawianie lekarzy jako przepisujących jakikolwiek lek na dowolną chorobę, a więc może przepisujących złe lekarstwo za którego przepisanie wzięli pieniądze od firmy farmaceutycznej; wskazywanie, że lekarze cytują statystyki i być może wysyłają kobiety na bardzo agresywne leczenie, które często bardziej szkodzi niż sama choroba; straszenie lekarzami, którzy nie są zobowiązani do ujawniania swojej historii kryminalnej, a więc mogą być złodziejami, dilerami narkotykowymi, gwałcicielami, może posłużyć wyłącznie obniżeniu zaufania pacjentów do lekarzy i jest bardzo szkodliwe.
Zaprzestanie publikacji całego materiału prasowego, o co wnosimy, nie tylko wpłynie na postrzeganie Onetu jako portalu, który nie chce przedstawiać nierzetelnych informacji o lekarzach, ale takiego, który potrafi dojrzeć niekorzystne konsekwencje tego materiału dla zdrowia pacjentów.” – czytamy w treści listu Rzecznika Prasowego NIL.

Opublikował: Monika Bala

Data opublikowania: 2015-12-07 15:22:22