1. Przejdź do menu
  2. Przejdź do treści
  3. Przejdź do stopki

Przypominamy! Informacja w sprawie Rejestru Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych

W związku z otrzymywaniem przez lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących podmioty lecznicze lub prowadzących praktyki zawodowe od Rejestru Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych niepodpisanych pism z prośbą „o uregulowanie opłaty rejestracyjnej” za ogłoszenie „wpisu o prowadzonej działalności leczniczej w Rejestrze Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych” informujemy, że: Rejestr Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych nie jest rejestrem o charakterze publicznoprawnym, państwowym, a podmioty wykonujące działalność leczniczą nie mają obowiązku się w nim rejestrować ani dokonywać z tego tytułu jakichkolwiek opłat.
De facto omawiany „Rejestr” jest prywatną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością wpisaną do rejestru przedsiębiorców w dniu 29 lipca 2015 r., a jego działalność ma charakter komercyjny.
Wspomniane na wstępie pismo z prośbą o dokonanie opłaty należy traktować więc jako ofertę zawarcia umowy polegającej na „możliwości zarejestrowania podstawowych danych dotyczących (…) firmy (…) w Rejestrze” na okres 6 miesięcy.
Z powyższych względów należy podzielić stanowisko szeregu urzędów państwowych oraz innych organów samorządów zawodowych odnośnie omawianej oferty zalecające zachowanie ostrożności w tej sprawie i dokładne rozważanie zasadności zawierania umowy ze spółką Rejestr Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych. W razie wątpliwości lekarze i lekarze dentyści mogą skonsultować się z obsługą prawną w okręgowych izbach lekarskich.

Zachęcamy również do zapoznania się z podobnym komunikatem, zamieszczonym na stronie internetowej Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

MS/ZRP NIL

Opublikował: Katarzyna Strzałkowska

Data opublikowania: 2015-12-03 19:02:58